Kurs kajakarstwa górskiego i nizinnego

Co roku na wiosnę w terminie marzec-maj organizujemy kurs kajakarstwa. Jest on przeznaczony zarówno dla osób, które do tej pory z kajakami nie miały nic wspólnego, jak i dla tych, którzy mieli już przyjemność z tą dziedziną turystyki. Całość składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Teoria to cotygodniowe wykłady, na których dowiecie się, że sprzęt kajakowy to nie tylko kajak i wiosło, ale także zyskacie wiedzę przydatną na wodzie, podczas organizowania spływów czy rozbijania biwaków.

Część praktyczna to ćwiczenia na basenie, a przede wszystkim weekendowe wyjazdy szkoleniowe.

  • 2 bloki zajęć indywidualnych na basenie
  • Jednodniowe zajęcia na jeziorku w Parku Skaryszewskim w Warszawie
  • Dwudniowy spływ nizinny (Rawka lub inna mazowiecka rzeka)
  • Dwudniowe zajęcia na bystrzu w Józefowie (Świder)

Dwudniowy wyjazd górski – jednodniowy spływ Dunajcem lub Białką / zajęcia na torze kajakarstwa górskiego „Wietrznice”

Szczegółowy plan zajęć i wyjazdów znajdziecie w zakładce Kalendarz

Punktem wyjścia do dalszego szkolenia w „terenie” są pierwsze ćwiczenia na basenie. Uczymy na nich podstawowych form autoasekuracji takich jak: kabina, dzióbek, podpórki, eskimoska i innych ciekawych ewolucji.

Kolejny etap szkolenia – Jeziorko Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim (środek Warszawy) – to zajęcia na stojącej wodzie, które mają na celu obeznanie Was ze sprzętem, na jakim będziecie pływać oraz nauka podstaw manewrowania różnymi jednostkami, jakie są dostępne w klubie.

Umiejętności przyswojone na jeziorku sprawdzi i pogłębi kolejny etap praktyczny: spływ nizinny. Pokonując rzekę w jedynkach, dwójkach i kanadyjkach będziecie uczyć się pokonywania przeszkód (zwałek) jak również organizacji spływu i biwakowania nad rzeką.

Praktyczna część poświęcona manewrom na rzece górskiej zaczyna się całkiem blisko Warszawy – zabierzemy Was na bystrze w Józefowie. Jest to ważne przygotowanie przed wyjazdem na rzekę górską (Dunajec/Białka + tor kajakowy w Wietrznicach). Oba te szkolenia mają Was nauczyć podstaw manewrowania kajakiem górskim oraz metod ratownictwa omawiane na wykładach.

 

Aby ukończyć kurs z wynikiem pozytywnym należy:

  • obowiązkowo wziąć udział we wszystkich częściach szkolenia praktycznego
  • obowiązkowo uczęszczać na wykłady teoretyczne i zdać egzamin wewnętrzny na ostatnich zajęciach

Oczywiście najważniejsza w kajakarstwie (zaraz po bezpieczeństwie) jest dobra zabawa i towarzystwo. Nie zabraknie okazji do integracji: na początku przewidziana impreza inaugurująca kurs, organizowana przez klubowiczów dla kursantów, a żeby było sprawiedliwie na koniec impreza końcowa zorganizowana przez Was! Pomiędzy nimi widujemy się na spotkaniach klubowych i przy ogniskach na wyjazdach.

Zapraszamy także do galerii klubowej gdzie znajdują się zdjęcia z poprzednich kursów.

Osoby, które ukończą kurs zapraszamy do wstąpienia do klubu WAKK „Habazie” i dalszego rozwijania umiejętności i swoich pasji związanych z kajakarstwem.