O kursie

Kurs kajakarstwa górskiego i nizinnego                                                                                                                          

Co roku na wiosnę w terminie marzec-maj organizujemy kurs kajakarstwa. Jest on przeznaczony zarówno dla osób, które do tej pory z kajakami nie miały nic wspólnego, jak i dla tych, którzy mieli już przyjemność z tą dziedziną turystyki. Całość składa się z dwóch części teoretycznej i praktycznej.

Teoria to cotygodniowe wykłady, na których dowiecie się, że sprzęt kajakowy to nie tylko kajak i wiosło, ale także zyskacie wiedzę przydatną na wodzie, podczas organizowania spływów czy rozbijania biwaków.

Część praktyczna to ćwiczenia na basenie, a przede wszystkim weekendowe wyjazdy szkoleniowe.

  • 3 bloki zajęć indywidualnych na basenie
  • Jednodniowe zajęcia na jeziorku Czerniakowskim
  • Dwudniowy spływ nizinny (Rawka)
  • Dwudniowe zajęcia na bystrzu w Józefowie (Świder)
  • Dwudniowy wyjazd górski – jednodniowy spływ Dunajcem/ zajęcia na torze kajakarstwa górskiego „Wietrznice”

Szczegółowy plan zajęć i wyjazdów znajdziecie w zakładce Kalendarz

Punktem wyjścia do dalszych szkolenia  w „terenie” są pierwsze ćwiczenia na basenie. Uczymy na nich podstawowych form auto- asekuracji takich jak: kabina, dzióbek, podpórki, eskimoska i innych ciekawych ewolucji. Wyjazdy nie zawsze są dalekie. Kolejny etapem szkolenia – Jeziorko Czerniakowskie („środek” Warszawy) to zajęcia na stojącej wodzie, które mają na celu obeznanie Was ze sprzętem, na jakim będziecie pływać oraz nauka podstaw manewrowania. Umiejętności przyswojone na jeziorku sprawdzi i pogłębi kolejny etap praktyczny: spływ nizinny.Pokonując rzekę w jedynkach, dwójkach i kanadyjkach będziecie uczyć się pokonywania przeszkód (zwałek) jak również organizacji spływu i biwakowania nad rzeką.

Praktyczna część poświęcona manewrom na rzece górskiej zaczyna się całkiem blisko Warszawy –zabierzemy Was na bystrze w Józefowie. Jest to ważne przygotowanie przed wyjazdem na rzekę górską (Dunajec + tor kajakowy w Wietrznicach). Oba te szkolenia mają was nauczyć podstaw manewrowania kajakiem górskim oraz metod ratownictwa omawiane na wykładach.

 

Aby ukończyć kurs z wynikiem pozytywnym należy:

  • obowiązkowo wziąć udział we wszystkich częściach szkolenia praktycznego
  • obowiązkowo uczęszczać na wykłady teoretyczne i zdać egzamin wewnętrzny na ostatnich zajęciach

Oczywiście najważniejsza w kajakarstwie (zaraz po bezpieczeństwie) jest  dobra zabawa i towarzystwo, Nie zabraknie okazji do integracji: na początku przewidziana impreza inaugurująca kurs, organizowana przez klubowiczów dla kursantów, a żeby było sprawiedliwie na koniec impreza końcowa zorganizowana przez Was! Pomiędzy nimi widujemy się na zebraniach klubowych, i przy ogniskach na wyjazdach.

Zapraszamy także do galerii klubowej gdzie znajdują się zdjęcia z poprzednich kursów.

Osoby, które ukończą kurs zapraszamy do wstąpienia do klubu WAKK „Habazie” i dalszego rozwijania umiejętności i swoich pasji związanych z kajakarstwem.